ПОРЯТУНОК ПОТОПАЮЧОГО

Людину можна повернути до життя тільки в тому випадку, якщо вона перебувала під водою не більше 5-6 хвилин. Тому у випадку утоплення допомогу потрібно надати негайно.

Діяти слід спокійно, правильно й швидко. Насамперед огляньте людину, яку витягли з води. Якщо в рот їй потрапили пісок або мул, то поверніть її голову набік і пальцем, обгорненим хусткою, почистіть ротову й носову порожнини.

У випадку рясного витікання води з рота й носа потерпілого покладіть його нижнім краєм грудної клітини (але не шлунком!) на стегно своєї зігнутої ноги так, щоб голова перебувала за рівнем нижче шлунку. Однією рукою утримуйте голову в такому положенні, а другою ритмічно натискайте на спину, поки виходить вода. Ці дії, у випадку їх необхідності, не повинні тривати більше 10-15 секунд. Потім відразу ж починайте проведення штучного дихання.

Покладіть потерпілого спиною на рівну та тверду поверхню. Встаньте на коліна ліворуч, максимально закиньте назад голову потерпілого, щоб у нього відкрилися дихальні шляхи, і одночасно, змістивши щелепу вниз, розкрийте йому рота. Зробіть глибокий вдих, прикладіть свої губи до губ потерпілого та із силою зробіть вдування повітря. Під час вдування пальцями іншої руки затискайте ніздрі потерпілому. Видих у нього відбудеться самостійно. Вдування повітря робіть із частотою власного дихання.

Обов'язково поєднуйте штучне дихання із зовнішнім масажем серця, якщо в потерпілого відсутнє серцебиття. Для проведення масажу покладіть одну долоню поперек нижньої третини грудини постраждалого (але не на ребра), а другу поверх неї навхрест. Надавіть на грудину зап'ястями так, щоб вона прогнулася на 3-4 сантиметри до хребта, і відпустіть. Через кожне вдування повітря в рот або в ніс потерпілого робіть 4-5 ритмічних натиснень на грудину. Добре, якщо допомогу надають двоє. У цьому випадку один робить штучне дихання, а інший масажує серце.

Кiлькiсть переглядiв: 152