ВАЖКІ МЕТАЛИ

Найшкідливішими для здоров’я людини важкими металами є свинець, кадмій, ртуть і миш’як.

Гострі отруєння свинцем трапляються у людей, зайнятих у добуванні руд, виплавці свинцю, виробництві свинцевих фарб, у поліграфії, гончарному і кабельному виробництві. У побуті – при вживанні їжі, яка довго зберігалася в глиняному посуді, покритому глазур’ю. Симптоми – поява кайми (смужки лілового кольору) по краю ясен, землисто-блідий колір шкіри, ураження центральної нервової системи (до паралічу), нудота, блювання, біль у животі, підвищення кров’яного тиску, свинцева анемія.

Гострі отруєння кадмієм бувають на виробництві лужних акумуляторів, при виплавці цинку, кадруванні металів. Хронічні отруєння частіше виникають при вживанні забрудненої їжі, води. Ознаки отруєння: головний біль, запаморочення, біль у грудях, кашель, задуха, слинотеча, нудота і блювання, гіпотонія, підвищена температура тіла до 39 градусів і вище, лейкоцитоз, поява блідо-жовтої кайми на шийці зубів, риніти, запори.

Отруєння ртуттю можливе при виробництві вимірювальних приладів, на ртутних рудниках, через їжу. Особливу небезпеку являють пари ртуті під час її розливу. При отруєнні вражається головний мозок, нирки і серцево-судинна система. По краю ясен з’являється кайма – смужка синьо-чорного кольору.

Миш’як у чистому вигляді не отруйний, токсичні його сполуки, особливо миш’яковий водень, утворений при травленні металів сірчаною і соляною кислотами. Ознаки отруєння: сильний біль в животі, пронос, бронхіти, враження нирок і шкіри, враження центральної нервової системи.

При підозрі на отруєння важкими металами неможна гаяти часу, а слід відразу ж звертатися по кваліфіковану медичну допомогу. Чекаючи на приїзд «швидкої», можна промити постраждалому шлунок, але більш складних маніпуляцій краще не проводити, щоб не нашкодити людині.

Кiлькiсть переглядiв: 142