ВІТАМІНИ В РАЦІОНІ ХАРЧУВАННЯ

Розглянемо найбільш відомі вітаміни та їх значення для здоров’я людини. Отже, вітамін А або ретинол. Він потрібен для здорової шкіри та волосся, росту кісток, розвитку зубів, гарного зору. Він міститься у вершках, вершковому маслі, молоці, яєчному жовтку, печінці, моркві, шипшині, помідорах, зеленому горошку, гарбузі, абрикосах, апельсинах, обліписі, чорній смородині. Якщо в їжі не вистачає цього вітаміну, порушується гострота зору, шкіра стає сухою, тріскається, волосся втрачає еластичність і випадає.

Вітаміни групи В впливають на перебіг багатьох процесів обміну речовин і діяльність нервової системи. Містяться вони у бобах, сої, квасолі, у гречаній, перловій, вівсяній, пшеничній, рисовій та інших крупах, у хлібі з борошна грубого помолу, капусті, цибулі, моркві, яблуках тощо.

Аскорбінова кислота або вітамін С потрібна для крові, шкіри, загального тонусу організму. Цей вітамін допомагає злагоджено працювати всім клітинам, гальмує розвиток злоякісних пухлин, сприяє боротьбі організму з інфекцією. За дефіциту вітаміну С зменшується міцність дрібних кровоносних судин, знижується опір організму збудникам хвороб, виникають застудні захворювання. Вітамін С міститься у шипшині, чорній смородині, обліписі, кропі, петрушці, цибулі, салаті, томатах, капусті, картоплі, солодкому перці, суницях, лимонах, апельсинах, аґрусі, редисці, малині, яблуках, полуницях.

Для укріплення кісної системи й зубів, особливо в дитячому віці, потрібен вітамін Д. Він міститься в жовтках яєць, молочних продуктах, морській рибі. Вітамін Д також утворюється в організмі під дією ультрафіолетових променів. Тому прогулянки у сонячний деньок не лише приємні, а й дуже корисні.

Вітамін Е – природний антиоксидант, який захищає організм від впливу шкідливих екологічних факторів, сприяє нормалізації імунної системи. Цей вітамін міститься у рослинній олії, горіхах, насінні, зелених листових овочах. Молоко та яйця також мають у своєму складі невелику його кількість.

Вітамін РР або нікотинамід забезпечує організм енергією. Без цього вітаміну настає гальмування тканинного дихання, яке проявляється у вигляді загального ураження слизового та шкірного покриву. Нікотинамід міститься в печінці, дріжджах, пшеничних висівках.

Вітамін К сприяє збереженню зубів та згортанню крові в разі поранень. Його особливо багато в капусті, шпинаті, кропиві, в усіх зелених частинах рослин, багатьох овочах та фруктах.

Кiлькiсть переглядiв: 202